Despre Client

Academia de HR recrutează pentru Clientul său, un jucător major în domeniul energiei verzi, companie care dezvoltă, construiește, operează și finanțează proiecte privind energia solară la nivel mondial. Compania a construit până acum peste 130 de centrale electrice pe baza de energie solară, unele fiind printre cele mai mari din lume, contribuind la realizarea unui viitor mai frumos și mai curat, fără poluare (milioane de tone de CO2 mai puțin anual) . Soluțiile end-to-end oferite de companie (de la proiectare până la mentenanță și service) sunt asigurate de specialiști de elită și se bazează pe o infrastructură tehnică și de cunoaștere de top.

Având headquarter-ul în Germania, Compania are o puternică prezența la nivel mondial în 25 de țări din Europa, Asia, Orientul Mijlociu, și America de Nord. În România compania deține în Cluj o filială care contribuie la proiectele globale ale companiei. Află în plină expansiune, urmare a cerințelor în creștere privind energia electrică verde și a preocupării privind schimbările climatice, compania angajează noi colegi.

Descrierea Jobului

Căutăm un Specialist Salarizare pentru Cluj

Scopul principal al postului este să realizeze activitatea de salarizare pentru angajații companiei, în cadrul departamentului de Resurse Umane.

Concret, iată câteva exemple de responsabilități:

  • Colectarea si centralizarea tuturor informațiilor justificative privind statul de plata (pontaje, concedii medicale, de odihna, modificări de salarii, prime, bonusuri etc.)

  • Calcularea drepturilor salariale, conform pontajului, contractelor de muncă, politicii firmei și legislației în vigoare în softul de salarizare

  • Verificarea calculul salariilor și a contribuțiilor sociale aferente conform pontajului, clauzelor negociate , politicii firmei și legislației în vigoare

  • Gestiunea pontajelor

  • Gestiunea activității de Payroll (sisteme de bonusare, prime, ore suplimentare)

  • Gestionarea acordării tichetelor de masa

  • Întocmire stat de plată şi a documentelor conexe pentru efectuarea viramentelor bancare

  • Verificare, validare și depunere declarație D112, astfel încât aceasta să poată fi depusă fără erori, respectând termenele și prevederile legale

  • Operare și ținere evidență rețineri/popriri în baza hotărârilor judecătorești și întocmire raport privind reținerile din salariu

  • Pregătire, înregistrare si calculul concediilor medicale

  • Pregătire dosar de concedii medicale pentru recuperarea sumelor de la Casa de sănătate

Candidatul Ideal

  • Educație și Experiență

    • Studii medii/superioare
    • Experiență în domeniu/poziții similare: experiență dovedită ca specialist salarizare si administrare personal – minim 5 ani (de preferat în companii cu peste 100 de angajați sau în firme de contabilitate/salarizare)
  • Alte competențe

    • Cunoașterea legislației în domeniu – foarte bine. Cunoștințe solide și experiență în domeniul legislației fiscale specifice și al legislației privind securitatea socială. Cunoașterea procedurilor de salarizare
    • Cunoștințe de limba Engleză mediu/avansat
    • Capacitate de comunicare
    • MS Office – Excel avansat și experiență de lucru cu un software de salarizare
    • Cunoaștinte operare într-un sistem ERP – avantaj
    • Abilitate organizatorică, capacitate de analiză și sinteză, atenție la detalii
  • Personalitate

    • Mod de lucru și de gândire analitic, structurat și flexibil, obiectiv
    • Mod de lucru unitar, orientat spre procese
    • Capacitatea de a identifică problemele
    • Capacitatea de a obține și prelucra informații

Ofertă

  • Colegi deschiși la minte și entuziaști, un mediu de lucru prietenos, atmosferă de familie

  • Desfășori o activitate frumoasă unde nu te simți ca la muncă

  • Faci parte dintr-o echipă și o companie cu resurse importante

  • Tichete de masă de 30 Lei /zi

  • Asigurare medicală

  • Card de reducere în Iulius Mall la anumite magazine

  • 7Card

  • Loc de parcare gratuit

  • Salariu atractiv, contract de muncă pe durată nedeterminată

Companie de top, cu tradiție, clienți importanți, proiecte unice la care alții doar visează!

Vreau să aplic

    Distribuie acest anunt catre prieteni care ar putea fi interesati

    Abordam toate problemele importante de HR si contribuim prin cursurile, serviciile si resursele noastre la identificarea, atragerea si pastrarea talentelor in companiile din Romania