Despre Client

Academia de HR recrutează pentru Clientul său, companie care activează în domeniul financiar având ca obiect principal de activitate acordarea de credite persoanelor fizice și persoanelor juridice, un Controlor Financiar Senior pentru București.

Clientul se află pe piață de peste 10 ani, este autorizat de către Banca Națională a României și face parte dintr-un grup financiar internațional activ în SUA, Asia, Europa de Est și Europa de Vest.

Misiunea companiei este de a oferi o gamă variată de servicii financiare la cel mai înalt standard, prin gestionarea prudentă și transparentă a nevoilor clienților. Compania susține eforturile antreprenorilor și ale persoanelor private, fiind recunoscută ca un partener stabil și profitabil în servicii financiare accesibile și ușoare, gândite pentru nevoile fiecărui client.

Echipa este formată din angajați cu o vastă experiență în domeniul serviciilor financiare, cu viziuni moderne și flexibile, care au un impact important în satisfacerea necesităților clienților.

Descrierea Jobului

Căutăm un Controlor Financiar Senior, locat în București.

Misiunea principală a rolului este de a efectua reconcilierea conturilor, de a menține balanța financiară, de a analiza și explica variațiile din datele financiare, precum și de a actualiza și interpreta variațiile în sume și indicatori financiari.

Responsabilități

  • Întocmirea și prezentarea rapoartelor financiare lunare către management (buget, PNL, explicarea variațiilor lunare)

  • Întocmirea și prezentarea bugetului anual de venituri și cheltuieli cu actualizare lunară

  • Pregătirea rapoartelor lunare și trimestriale către Banca Națională a României

  • Întocmirea și prezentarea fluxului de numerar lunar

  • Întocmirea situațiilor financiare semestriale și anuale

  • Pregătirea, revizuirea și transmiterea documentelor și informațiilor către auditorul statutar

  • Întocmirea și prezentarea provizioanelor conform IFRS la nivel individual și colectiv; calculul lunar al provizioanelor IFRS

  • Întocmirea calculului lunar IFRS 16

  • Întocmirea calculului anual IAS 12

  • Corelarea și revizuirea lunară a informațiilor financiare versus operaționale

  • Actualizarea manualului de politici contabile

  • Actualizarea indicatorilor IFRS 9 (provizioane)

  • Operarea notelor contabile în sistemul informatic

  • Întocmirea și prezentarea de rapoarte și analize financiare, la cererea managementului

Candidatul Ideal

  • Educație și Experiență

    • Studii superioare în domeniul financiar
    • Minim 3 ani de experiență într-o companie cu profil IFN sau bancar
    • Membru CECCAR – expert contabil
    • Experiență dovedită în implementarea și aplicarea standardelor IFRS (creare matrice comisioane, manual proceduri contabile, ajustări, etc.
  • Alte cerințe:

    • Microsoft Excel – avansat
    • Engleza – avansat
    • Cunoștințe solide de analiză financiară, contabilitate bancară, standarde IFRS
    • Cunoștințe în raportări BNR – constituie un avantaj
    • Cunoștințe în operarea sistemului informatic CHARISMA (sau alt sistem similar) – constituie un avantaj
  • Personalitate

    • Persoană cu o abilitate remarcabilă de a gestiona detaliile cu atenție și precizie
    • Capacitatea de a identifica soluții eficiente și de a obține rezultate de calitate reprezintă trăsături esențiale ale acestui rol
    • Persoană autodidactă, independentă și proactivă, capabilă să conducă proiectele către finalizare cu inițiativă și determinare
    • Competențe în lucrul atât independent, cât și în echipă

Ofertă

  • Companie reputată, unul dintre numele recunoscute și omniprezente în România pe segmentul său

  • Colegi deschiși la minte și entuziaști, un mediu de lucru prietenos. Echipă motivată și energică, colegi cu abilități de top

  • Activități de învățare și îmbunătățire continuă

  • Abonament medical

  • Tichete de masă

  • Tichete cadou Paste/Crăciun

  • Tichete de vacanță

  • Alte beneficii directe și indirecte specifice

  • Pachet salarial competitiv

Aceasta este mai mult decât un loc de muncă, este o șansă de a învăța și de a crește făcând o activitate interesantă alături de oameni inteligenți!

Vreau să aplic

    Distribuie acest anunt catre prieteni care ar putea fi interesati

    Abordam toate problemele importante de HR si contribuim prin cursurile, serviciile si resursele noastre la identificarea, atragerea si pastrarea talentelor in companiile din Romania